Samochody poleasingowe: czy warto?

Pojazdy firmowe stanowią liczną grupę na rynku wtórnym. Czy wiesz, że nawet połowa sprzedawanych w Polsce aut trafia do firm? W większości przypadków takie używane samochody trafiają na sprzedaż już po kilku lat eksploatacji. Nie bez przyczyny zainteresowanie poleasingowymi pojazdami systematycznie rośnie. Używane samochody poleasingowe kuszą atrakcyjnymi cenami. Posiadają one wszelkie dokumenty, całą historię serwisowania, a w dodatku z wyglądu bardzo często w niczym nie odbiegają od nowych aut prosto z salonu. Zastanawiasz się, czy lepiej kupić auto nowe, czy używane oraz czy warto kupić auto poleasingowe? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym wymieniamy wszystkie plusy i minusy każdego z tych rozwiązań.

Auto – nowe czy używane?

Zarówno firmy, jak i klienci indywidualni przynajmniej raz na kilka lat stają przed wyborem – nowy czy używany samochód? Jest to w pełni indywidualny wybór i zależy on przede wszystkim od możliwości i potrzeb przyszłego nabywcy. Oczywiście największą zaletą nowego pojazdu jest to, że jest on nowy, a nabywca zostaje pierwszym właścicielem auta. Nie znajdziemy tam rys czy historii serwisowania. Wiąże się to jednak z długim czasem oczekiwania, a przede wszystkim wysoką ceną. Niemniej jednak nie brakuje kierowców, którzy gustują wyłącznie w takich samochodach. Dość szybko tracą one jednak na wartości i już po trzech latach mogą być warte nawet o połowę mniej. Z kolei kupując tzw. “używki”, czyli auta używane, z drugiej ręki, nabywca może wybrać większy czy lepiej wyposażony model nawet prestiżowej marki w tej samej cenie. Ich zaletą jest też fakt, że posiadają one całą historię serwisowania i pełną dokumentację użytkowania, a także pochodzenia. Warto więc przyjrzeć się z bliska ofertom używanych pojazdów poleasingowych.

Czy warto kupić nowy samochód?

Aktualnie na nowy samochód można czekać nawet rok, a czasami i dłużej. Wszystko to przez kryzys nas rynku, które spowodowany został brakiem surowców i półprzewodników stosowanych do produkcji pojazdów. Półprzewodniki to wszelkie elementy elektroniczne stosowane do produkcji różnego rodzaju podzespołów elektronicznych. Fabryki producentów podzespołów znajdują się między innymi w Chinach, Korei Południowej i USA. Wybuch pandemii COVID-19 spowodował przerwy w łańcuchu dostaw. Brakuje również stali oraz części zamiennych, które w dużej mierze sprowadzane były właśnie z Chin. Nie ma również pewności, że zapewnienia dealerów w salonie dotyczące możliwego odbioru nowego auta w ciągu roku można uznać za prawdziwe. Ponadto, warto zaznaczyć, że kupno nowego pojazdu nie jest najlepszą inwestycją. Nie jest to dom, który nie tylko trzyma wartość, ale również ta wartość rośnie. Wartość pojazdu stale spada z każdym przejechanym kilometrem oraz z każdym kolejnym miesiącem eksploatacji nowego auta. Warto także dodać, że nowy pojazd to duży wydatek. Ceny modeli prosto z salonu zaczynają się od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych.

Samochody poleasingowe czy warto?

Wiele firm posiada własne polityki dotyczące eksploatacji pojazdów firmowych. W takich dokumentach znajdują się liczne zapiski, które mają zachęcić pracowników do dbania o samochód. W przeciwnym razie przewidywane są dla nich kary. Często obejmuje to takie zapiski, jak np. zakaz palenia papierosów oraz dbanie zarówno o czystość, jak i dobry stan techniczny auta. Takie pojazdy mają również regularnie wymieniany olej oraz opony, a firmy korzystają wyłącznie ze sprawdzonych warsztatów samochodowych, w których odbywają się wszelkie wymiany i przeprowadzana jest diagnostyka. Można zatem stwierdzić, że takie pojazdy służbowe bardzo często traktowane są w podobny sposób, co prywatne. Zdarza się, że samochody poleasingowe na sprzedaż bywają uszkodzone, niemniej jednak nigdy nie są to poważne uszkodzenia. Najczęściej są to typowe szkody parkingowe, takie jak małe wgniecenia czy otarcia lakieru. Niekiedy jest to np. uszkodzona tapicerka. Wszystkie mniejsze i większe szkody mają wpływ na cenę używanego pojazdu poleasingowego oraz zostają dokładnie opisane na aukcji.

Pojazdy poleasingowe – konkurencja na rynku samochodów używanych

Wśród używanych samochodów poleasingowych nietrudno o superokazje. Są to w końcu poleasingowe auta używane jak nowe. Fachowa i rzetelna obsługa sprawia, że kilkuletnie używane pojazdy poleasingowe wyglądają nieskazitelnie, wręcz nieadekwatnie do dużego przebiegu. Nie jest to jednak nic dziwnego i nie powinno to wzbudzać żadnych zastrzeżeń. Tak jak wspominaliśmy, takie firmy posiadają specjalne polityki i regulaminy dotyczące używania pojazdów służbowych. Ponadto, przedsiębiorstwa dbają o ubezpieczenie, przeglądy, wymiany opon i ewentualne naprawy ze względu na warunki zawarte w umowie leasingu. Zdarza się także, że na licytacje trafiają prawie nowe auta poleasingowe. Są to tak zwane pojazdy powindykacyjne. Trafiają one na sprzedaż na przykład w momencie, gdy użytkownik zbyt długo zalegał ze spłatą kolejnych rat.

Czy warto kupić auto poleasingowe?

Takie pojazdy są dokładnie sprawdzane. W rezultacie zainteresowani mają do wyboru wyłącznie samochody poleasingowe, które są w pełni sprawne i praktycznie gotowe do jazdy. Nie wszystkie pojazdy poflotowe wyróżniają się bardzo dużym przebiegiem. Klasa oraz intensywność eksploatacji aut poflotowych zależą np. od stanowiska w danej firmie. Dużą zaletą jest także rzetelna historia serwisowania pojazdów. Ceny wywoławcze na aukcjach są bardzo korzystne, dzięki czemu każdy jest w stanie kupić nowszy samochód w cenie auta starszej daty. Najszybciej “rozchodzą się” poflotowe pojazdy w najlepszym stanie technicznym, ze stosunkowo małym przebiegiem oraz pełną dokumentacją serwisową. Warto więc często odwiedzać naszą stronę w celu kupna idealnego pojazdu dopasowanego do swoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Jest to szczególnie atrakcyjna opcja dla małych firm, które chcą kupić tani i używany samochód, który z wyglądu nie będzie bardzo odbiegał od nowego, prosto z salonu. Przedsiębiorcy mogą także skorzystać z możliwości odliczenia podatku VAT.