Rodzaje aukcji


Aukcje dzielą się na wiele rodzajów. Można je podzielić ze względu na mechanizm aukcji, uczestników aukcji, czy przedmiot aukcji. CAR ARENA przeprowadza kilka rodzajów aukcji. Dowiedz się czym się różnią!

Aukcja klasyczna, aukcja holenderska, aukcja japońska. Aukcje hurtowe, detaliczne i pracownicze… Dla Sprzedających i Kupujących pojazdy rynek oferuje przeróżne rodzaje aukcji. Dzięki temu każdy może wybrać taki rodzaj transakcji, który pozwoli mu najlepiej zrealizować cel. Poniżej pokrótce scharakteryzujemy typy aukcji, z którymi możesz się spotkać w serwisie CAR ARENA. Warto też przy okazji przypomnieć, że aukcje, to nie to samo co licytacje! Na czym polega różnica?
 

Aukcja - licytacja. Jaka jest różnica?

Aukcja/licytacja – te słowa mylnie bywają używane, jako zamiennik tego samego mechanizmu. Jest między nimi jednak zasadnicza różnica. Co prawda w obu przypadkach Kupujący licytują cenę oferowanego towaru, jednak tylko w przypadku licytacji, Sprzedający ma zawsze obowiązek zaakceptować wygrywającą ofertę. W przypadku aukcji, Sprzedający ma decydujące słowo w kwestii przyjęcia ostatniej zaproponowanej oferty.

Podział ze względu na mechanizm aukcji:

Aukcje można podzielić ze względu na przeróżne kryteria. Warto zwrócić uwagę na podział związany z mechanizmem samej aukcji, podział ze względu na uczestników aukcji, czy też ze względu na przedmiot aukcji.

Aukcja klasycznanie bez powodu nazywa się ona klasyczną. Każdy z nas, poproszony o zdefiniowanie, czym jest aukcja, poda bez zastanowienia mechanizm właśnie tego typu aukcji. W skrócie i uproszczeniu można powiedzieć, że aukcja klasyczna to taka, którą wygrywa ten, kto do końca czasu jej trwania zaoferuje najwięcej.
   Aukcja z gwarancją akceptacjijest zbliżona bardziej do licytacji. W aukcji z gwarancją akceptacji uczestnik ma pewność, że jeśli wygra aukcję to kupi pojazd za zaoferowaną kwotę. Sprzedający ma obowiązek zaakceptować jego ofertę.
Aukcja "Kup Teraz"taka aukcja daje użytkownikom możliwość przeskoczenia mechanizmu podbijania ceny i składania coraz wyższych ofert. Uczestnik, który jako pierwszy zatwierdzi ofertę „Kup teraz” za podaną przez Sprzedającego kwotę natychmiast staje się nabywcą przedmiotu.
Aukcja tylko dla firmw tych aukcjach mogą wziąć udział tylko Ci klienci, którzy prowadzą działalność gospodarczą oraz posiadają konto na CAR ARENA z profilem firmowym.
Aukcje "Extra czas"wszyscy Uczestnicy aukcji mogą składać oferty na pojazd jeszcze po przewidzianym czasie zakończenia. Uczestnik składając ofertę w ostatnich 30 sekundach przed przewidzianym czasem zakończenia aukcji przedłuża ją o 30 sekund. Jeśli w czasie doliczonych 30 sekund pojawi się oferta innego Uczestnika, aukcja zostaje przedłużona o kolejne 30 sekund. Dogrywka kończy się, w momencie, kiedy przez doliczone 30 sekund nie pojawia się żadna nowa oferta.
Automatjest to sposób składania ofert, gdzie Uczestnik podaje najwyższą kwotę, jaką może zaoferować za pojazd na aukcji. System w jego imieniu sam podbija oferty do wartości ustawionej przez Użytkownika.

"Twoja oferta"

to sposób aukcji, który polega na zaoferowaniu kwoty poniżej ceny startowej. Dotyczy tylko wybranych pojazdów, które w trakcie trwania aukcji nie miały żadnej oferty kupna.
Ostatni raz na aukcjiTakie oznaczenie mają pojazdy, które po raz ostatni pojawią się na aukcjach CAR ARENA

 

Aukcja klasyczna

 

nie bez powodu nazywa się ona klasyczną. Każdy z nas, poproszony o zdefiniowanie, czym jest aukcja, poda bez zastanowienia mechanizm właśnie tego typu aukcji. W skrócie i uproszczeniu można powiedzieć, że aukcja klasyczna to taka, którą wygrywa ten, kto do końca czasu jej trwania zaoferuje najwięcej.

Aukcja z gwarancją akceptacji

ta aukcja jest zbliżona bardziej do licytacji. w aukcji z gwarancją akceptacji uczestnik ma pewność, że jeśli wygra aukcje to kupi pojazd za zaoferowaną kwotę. Sprzedający ma obowiązek zaakceptować jego ofertę

Aukcja "Kup Teraz"

Taka aukcja daje użytkownikom możliwość przeskoczenia mechanizmu przebijania ceny i składania coraz wyższych ofert. Uczestnik, który jako pierwszy zatwierdzi ofertę "Kup teraz" za podaną przez Sprzedającego kwotę natychmiast staje się nabywcą przedmiotu

Aukcja tylko dla firm

w tych aukcjach mogą wziąć udział tylko Ci klienci, którzy prowadzą działalność gospodarczą oraz posiadają konto na CAR ARENA z profilem firmowym.

Aukcje "Extra czas"

Wszyscy uczestnicy aukcji mogą składać oferty na pojazd jeszcze po przewidzianym czasie zakończenia. Uczestnik składając ofertę w ostatnich 30 sekundach przed przewidywanym czasem zakończenia aukcji przedłuża ją o 30 sekund. Jeśli w czasie doliczonych 30 sekund pojawi się oferta innego uczestnika, aukcja zostaje przedłużona o kolejne 30 sekund. Dogrywka kończy się w momencie, kiedy przez doliczone 30 sekund nie pojawi się żadna nowa oferta

Automat

jest to sposób składania ofert, gdzie Uczestnik podaje najwyższą kwotę, jaką może zaoferować za pojazd na aukcji. System w jego imieniu sam podbija oferty do wartości stawionej przez użytkownika.

"Twoja oferta"

to sposób aukcji, który polega na zaoferowaniu kwoty poniżej ceny startowej. Dotyczy tylko wybranych pojazdów , które w trakcje trwania aukcji nie miały żadnej oferty kupna.

Ostatni raz na aukcji

Takie oznaczenie mają pojazdy, które po raz ostatni pojawią się na aukcjach CAR ARENA

 

 

Jakie jeszcze aukcje znajdziesz na CAR ARENA

 

 

 

 


   Podział ze względu na uczestników    
 Aukcje detaliczne - to aukcje dostępne dla wszystkich kupujących. Nie ma tu ograniczeń.

Aukcje hurtowe - w CAR ARENA aukcje hurtowe są przeznaczone wyłącznie dla podmiotów gospodarczych, czyli takich, które posiadają w dokumentach rejestrowych wpis o prowadzeniu działalności.

Aukcje pracownicze - ten typ aukcji jest przeznaczony wyłącznie dla pracowników firmy wystawiającej dany towar.

 

 


  Podział ze względu na przedmiot aukcji  
 Aukcje widykacyjne - zwane też inaczej "aukcje komornicze" to znany sposób zebrania należności. Polegają one na wystawianiu na aukcji przedmiotów dłużnika. Na aukcjach CAR ARENA kupisz pojazdy powindykacyjne.

Aukcje poleasingowe - nazwane inaczej "aukcje bankowe". Istnienie tych aukcji jest silnie związane z samym mechanizmem leasingu. Leasing polega na tym, że leaingodawca staje się właścicielem pojazdu na czas określony umową dzierżawi go leasingobiorcy. Po tym czasie włściciel, czyli firma leasingowa, może pojazd odsprzedać

Najczęściej nagradzany portal aukcyjny w Polsce

123
456
7