Jak wyrejestrować samochód?

Jeśli często używasz auta, części, z których się składa, podlegają intensywnej eksploatacji. To sprawia, że kiedy chcesz zaopatrzyć się w nowy model, poprzedni, zwłaszcza wieloletni, może nadawać się już jedynie na złomowisko. To samo dotyczy samochodów powypadkowych, których naprawa bywa dla właściciela zbyt kosztowna, aby chciał się jej podjąć. Choć przekazanie wykluczonego z użytku pojazdu na złom jest w wielu przypadkach korzystnym rozwiązaniem, wiążą się z tym mimo wszystko pewne zobowiązania. A co się do nich zalicza? Kiedy decydujesz się na złomowanie auta, musisz dowiedzieć się, jak wyrejestrować samochód i w jakim terminie powinieneś to zrobić.

Ten artykuł stanowi zbiór najważniejszych informacji dla osób, które przekazały auto na złomowisko i zastanawiają się, jakich kwestii są zobligowane jeszcze dopilnować. A może nie wiesz, czy wyrejestrowanie samochodu po sprzedaży jest konieczne? Zachęcamy do lektury i poznania kilku kluczowych reguł dotyczących działań niezbędnych do podjęcia po modyfikacji statusu własności auta. Warto czytać dalej!

Kiedy musisz wyrejestrować auto?

Coraz więcej pytań pojawia się w kwestii tego obowiązku. Nie każdy wie, kiedy musi go dopełnić i z jakimi konsekwencjami powinien się liczyć, jeśli tego nie zrobi. Otóż wyrejestrowanie samochodu jest niezbędne w kilku sytuacjach. Wśród nich wymienić należy:

  • oddanie auta na złomowisko;
  • sprzedaż samochodu – w tej sytuacji wyrejestrowanie nie jest konieczne, lecz musisz wówczas poinformować o jego zbyciu Wydział Komunikacji;
  • wywóz pojazdu za granicę w celu zarejestrowania go lub sprzedania w innym kraju;
  • kasację auta za granicą;
  • kradzież auta.

Co więcej, według aktualnych przepisów wyrejestrować możesz też samochód, który w wyniku szczególnie wymagającej naprawy będzie wyłączony z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy. Jeśli chodzi o czas, w którym dokonać musisz omawianej czynności, jest to 30 dni od zmiany statusu własności pojazdu. Warto o tym pamiętać i przestrzegać tego terminu. Najlepiej w wyżej wymienionych sytuacjach od razu przekazać wypełniony wniosek do urzędu, by mieć pewność, że terminowo dopełniło się swoich obowiązków.

Warto przeczytać: Gdzie wystawić auto? | Rodzaje nadwozia | Pielęgnacja lakieru samochodu

Czego będziesz potrzebować do wyrejestrowania pojazdu?

Gdy już wiadomo kiedy, pora zastanowić się, jak to zrobić. Przede wszystkim istotne jest, kto podejmuje się tej czynności. Tylko właściciele i współwłaściciele samochodu mogą dokonać jego wyrejestrowania. W tym celu potrzebny będzie odpowiedni wniosek. Następnie musisz przygotować wymagane dokumenty, które mogą się różnić w zależności od przyczyny dokonywania tej czynności. Po ich skompletowaniu powinieneś udać się do Wydziału Komunikacji. Decyzję o wyrejestrowaniu samochodu po złomowaniu czy też z innego powodu utraty statusu jego właściciela otrzymasz w ciągu miesiąca od chwili przekazania wniosku. Czasami termin też może się wydłużyć z 30 do 60 dni. Na koniec skontaktuj się z towarzystwem ubezpieczeniowym, w którym możesz starać się o zwrot części składki za niewykorzystanie polisy w całości. Co więcej, przygotowując wniosek, warto skorzystać ze wzoru ogólnie dostępnego w internecie. W dalszej części wpisu przedstawimy natomiast, co będzie potrzebne do wyrejestrowania samochodu w konkretnych sytuacjach. To pomoże Ci w skompletowaniu niezbędnych dokumentów.

Wyrejestrowanie samochodu po złomowaniu

Zdarza się, że pojazd w wyniku intensywnej eksploatacji lub wypadku nie nadaje się już do bezpiecznego użytku. Co wówczas zrobić? Jedno z rozwiązań to oddanie go na złomowisko. Gdy się na to zdecydujesz, musisz pamiętać o kilku ważnych aspektach. W ciągu 30 dni od przekazania auta do stacji demontażowej masz obowiązek je wyrejestrować. W tym konkretnym przypadku będziesz potrzebować takich dokumentów jak zaświadczenie o przyjęciu samochodu, jego dowodu rejestracyjnego i karty (jeżeli ją posiadasz) oraz tablic rejestracyjnych. Taki komplet musisz dostarczyć do Wydziału Komunikacji wraz z wypełnionym wnioskiem. Jeśli natomiast auto było poddane kasacji za granicą, konieczne będzie też zaświadczenie potwierdzające, że zostało zniszczone. Zanim umówisz się na wizytę, upewnij się, że masz wszystkie wymagane dokumenty. To ułatwi i usprawni cały proces.

Sprawdź licytacje CAR ARENA: Poleasingowe Volvo | Poleasingowe Audihttps://cararena.pl/aukcje-poleasingowe/samochody-osobowe/audi | Licytacja maszyn rolniczych

Wyrejestrowanie samochodu po sprzedaży

Choć w Polsce nie ma obowiązku wykonywania tej czynności w przypadku zmiany właściciela samochodu zarówno w sytuacji, gdy przeprowadzono transakcję handlową, jak i kiedy dokonano darowizny, za granicą sytuacja się zmienia. Jeśli sprzedajesz auto w Niemczech czy innym kraju, musisz uregulować tę kwestię w polskim Wydziale Komunikacji. Oprócz należytego wniosku będziesz do tego potrzebować też kilku dokumentów. Mają one na celu potwierdzenie zbycia pojazdu i zarejestrowania go za granicą. Co więcej, jeżeli tego nie zrobisz, poniesiesz karę za niewyrejestrowanie samochodu po sprzedaży. Lepiej uniknąć przykrych konsekwencji i w porę dopełnić wszelkich formalności. A może korzystasz z Profilu Zaufanego? Jeśli tak, dowiedz się, czy możesz wyrejestrować samochód przez internet. W przypadku niektórych pojazdów da się to zrobić. Wypróbuj tę dogodną opcję!

Ile kosztuje wyrejestrowanie auta?

Z regulowaniem wszelkich spraw w urzędzie często wiążą się koszty. Czasami są one symboliczne, a niekiedy nieco większe. A ile kosztuje wyrejestrowanie samochodu? Opłata nie jest wysoka, wynosi bowiem 10 zł w przypadku, gdy pojazd ma jednego właściciela. W innej sytuacji dodatkowy koszt za każdego współwłaściciela to 17 zł, chyba że należą oni do bliskiej rodziny (mąż, żona, ojciec, matka, rodzeństwo, dzieci). Poza tym kwota pozostaje taka sama, niezależnie od tego, czy dochodzi do wyrejestrowania samochodu po złomowaniu, sprzedaży czy kasacji za granicą. Jeśli natomiast auto zostało zniszczone w wyniku pożaru, czego skutkiem jest jego stała utrata, musisz liczyć się z dodatkową opłatą, która jest ustalana według specjalnych zasad. W nielicznych przypadkach możliwe jest ponowne rejestrowanie tych samych pojazdów.

Dzięki naszym wskazówkom wiesz już, kiedy musisz wyrejestrować samochód i jak to zrobić. Nie zapominaj o tym obowiązku, gdyż za jego niedopełnienie zapłacisz karę. W przypadku dodatkowych pytań poproś o pomoc eksperta w dziedzinie.

Sprawdź w ofercie Car-Arena: Samochody poleasingowe Rzeszów | Samochody poleasingowe Warszawa |