Jak obniżyć spalanie w samochodzie? Które auta palą najmniej?

Oczywistym jest, że spalanie auta zależy w większości od jego charakteru. Ale to nie jedyny czynnik, jaki ma na to wpływ, ponieważ ważna jest także technika jazdy oraz rodzaj trasy. Więcej na temat tego, kiedy samochód najwięcej spala dowiesz się właśnie tutaj, dlatego zapraszamy Cię do przeczytania naszego artykułu, abyś od dziś mógł jeździć bardziej ekonomicznie.

Spalanie w samochodzie a rodzaj auta

Nie da się jednoznacznie określić tego, ile pojazd zużywa benzyny. Jest to czynnik zmienny, ponieważ zależy od tego, czy jedziemy autostradą, czy po woli poruszamy się w korku. Są jednak modele samochodów, które w każdej z tych sytuacji charakteryzują się mniejszym zużyciem paliwa niż inne modele dostępne na rynku.

Wśród diesli najmniej palą modele Audi A2, Volkswagen Lupo, Peugeot 107 czy Citroen C1. Diesle o optymalnym zużyciu to także Skoda Octavia, Opel Astra, Volkswagen Aerton czy Opel Insignia. Wśród samochodów z silnikami benzynowymi najlepszymi parametrami cieszą się natomiast Suzuki Celerio 1.0 Dualjet, Toyota Yaris, Nissan Pixo czy Hyundai Ioniq 1.6 Hybrid, które nie przekraczają 5 litrów na 100 kilometrów, ale także takie modele jak Skoda Rapid, Skoda Fabia, Ford Focus czy Audi RS3.

Oczywistym jest, że większe auta w wersji kombi czy SUVa będą charakteryzowały się większym zużyciem paliwa. Najlepiej wypadają więc niewielkie auta o małych rozmiarach, dostosowane zarówno do jazdy po mieście, jak i na krótsze trasy. Ale nie jest to zasadą – ostateczny wynik będzie bowiem zależał od stylu prowadzenia kierowcy.

Spalanie auta a technika jazdy

Wielu z nas w trakcie kursu na prawo jazdy uczy się manewrów, płynności oraz znaków drogowych. Często zapominaną kwestią jest ekonomia jazdy, która wpływa nie tylko na środowisko naturalne, ale także realne koszty przeznaczone na zakup benzyny.

Aby zapewnić swojemu samochodowi optymalną efektywność, należy więc nauczyć się także technik minimalizowania spalania w trakcie jazdy. Nie zawsze jest to oczywiście możliwe, jednak podczas codziennych podróży samochodem, możemy skutecznie zwiększać jego efektywność poprzez zastosowanie kilku metod. Najważniejszą kwestią jest tutaj płynność jazdy. Jak wiadomo każdemu kierowcy, najwięcej benzyny silnik zużywa w momencie zwiększania prędkości. Nie oznacza to, że powinniśmy jeździć wolno – nawet na niewielkiej prędkości auto może spalać potężne ilości benzyny. Sztuka polega zatem na tym, aby unikać ciągłej zmiany tempa jazdy – dzięki temu jest ona płynna, samochód nie szarpie nagle zwalniając i mocno przyspieszając.

Aby cieszyć się płynnością musisz nauczyć się przewidywania sytuacji, jakie mogą wydarzyć się na drodze. Dzięki temu nie będziesz musiał wykonywać nagłego, mocnego hamowania pedałem hamulca, a mógł zamiast tego delikatnie zwalniać samym silnikiem. Jeżdżąc bardzo szybko, niezależnie czy po mieście, czy autostradą, narażasz swoje auto na częste i nagłe zmiany tempa, które wpływa na większe zużycie benzyny. Dlatego dostosuj prędkość nie tylko do warunków pogodowych, ale także do trasy, na jakiej się znajdujesz. Korzystaj także ze wszystkich biegów – dzięki temu nie tylko wpływasz na efektywność samej jazdy, ale także oszczędzasz łożyska skrzyni biegów i dwumasę.

Auto spalanie – inne czynniki

Niezwykle ważny jest także stan techniczny Twojego samochodu – na zużycie benzyny mogą wpływać nawet błahe czynniki takie jak brudny filtr powietrza, zużyte świece czy przewody zapłonowe. Spalanie na pewno zwiększają zapieczone tłoczki hamulcowe czy silnik pracujący w trybie awaryjnym. Efektywność silnika możesz zwiększyć ograniczając zużycie klimatyzacji, pozbywając się zbędnych (i ciężkich) przedmiotów ze swojego auta czy pompując opony zgodnie z zaleceniami producenta.

To, ile wynosi aktualne spalanie benzyny w Twoim samochodzie możesz sprawdzić na kokpicie – większość pojazdów osobowych posiada specjalne czujniki bieżącego zużycia, dzięki którym będziesz wiedział, czy Twoja jazda jest optymalna w czasie rzeczywistym. Możesz je także obliczyć samodzielnie za pomocą prostego wzoru: liczbę litrów zatankowanej benzyny podziel przez liczbę przejechanych kilometrów, a otrzymany wynik pomnóż przez 100.

Duże spalanie – przyczyny

Jak dowiedziałeś się już wyżej, najistotniejszym czynnikiem wpływającym na zużycie benzyny jest technika jazdy. Ale nie tylko! Niezwykle ważne jest także ukształtowanie terenu, szczególnie w górach, które wymaga od kierowcy użycia pedału gazu i hamulca na zmianę – tutaj zużycie bardzo mocno wzrasta.

Jeśli zaobserwujesz niepokojąco duże spalanie benzyny w swoim samochodzie, który wcześniej pozwalał na stosunkowo optymalną jazdę, może to być znak, że dzieje się z nim coś niedobrego – warto wówczas udać się do serwisu na przegląd, aby jak najszybciej znaleźć przyczynę problemu.

Podsumowując, kiedy samochód najwięcej spala? Gdy kierowca nie jeździ płynnie, nie dostosowuje techniki jazdy do aktualnych warunków pogodowych, drogowych i terenu, ale także, gdy auto jest uszkodzone. Jedną z najbardziej obciążających sytuacji dla każdego samochodu są zimowe górskie wycieczki z pełnym bagażnikiem i kompletem pasażerów, gdzie warunki nie sprzyjają płynności jazdy, a dodatkowe obciążenie zwiększa zużycie benzyny.